GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Soppterrin 14413495
*
nr 1441 3495
Soppterrin
Gefle. Höjd: 30 cm
Kondition: krackeleringar
Utrop:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 januari 2022
kl 18:25:06
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik soppterrin svensk keramik svenska keramiker
-
5025 Assietter
12 st, Grindley, England
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:50
-
5259 Burkar
2 st, Kina. Höjd: 11-11,5
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:59
-
5418 Fat
2 st, Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg. Längd: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:47
-
5045 Fat
Kina. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:50
-
5087 Fruktfat
Jonathan Adler, "Eve", porslin. Längd: 45 cm. Djup..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:59
-
5053 Glöggservis
7 delar, Gefle. Diameter: 29 cm. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:26
*
Soppterrin
Kondition: krackeleringar
nr 1441 3495
Soppterrin
Gefle. Höjd: 30 cm
Kondition: krackeleringar
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 10 januari 2022 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik soppterrin svensk keramik svenska keramiker
-
5025 Assietter
12 st, Grindley, England
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:50 -
5259 Burkar
2 st, Kina. Höjd: 11-11,5
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:59 -
5418 Fat
2 st, Ekeby, bland annat Ingrid Atterberg. Längd: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:47
-
5045 Fat
Kina. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:50 -
5087 Fruktfat
Jonathan Adler, "Eve", porslin. Längd: 45 cm. Djup..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:59 -
5053 Glöggservis
7 delar, Gefle. Diameter: 29 cm. Höjd: 21 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:26